Траже извињење за црногорски геноцид над „Бошњацима“

0
267

muharem-demirovic-sarajevo-IIУ уторак ће у месту Плав, реис Исламске заједнице у Црној Гори, Рифат Фејзић, клањати џеназу Бошњацима и Албанцима из Плава и Гусиња убијеним током Балканског рата 1912-1913, од војске краља Николе. Бошњачки историчари и политичари тврде да је „током тог покоља страдало око 700 цивила а покрштено око 12.000 људи“.

Бошњаци и Албанци са севера, али и њихова удружења и организације у дијаспори, затражиле су недавно од државних власти у Црној Гори да признају да се на подручју Плава и Гусиња догодио геноцид, односно да осуде покољ који је над њиховим народом починила војска државе Црне Горе, краља Николе Петровића.

Тим поводом у Њујорку је донета и декларација која је послата на многе значајне адресе широм света и челницима Црне Горе, а положен је и камен темељац за меморијални центар Шадрван у Монтичелу који ће бити „симбол геноцида у Сребреници“.

Овом чину присуствовао је и градоначелник Плава Орхан Шахмановић, који је изјавио да се у Црној Гори негира геноцид над Бошњацима и Албанцима у Плаву и Гусињу из 1912. године, и најавио да ће од црногорске јавности тражити извињење.

Он је казао да ће бити спона између Владе Црне Горе и захтева дијаспоре да се злочини признају. Овај високи функционер Бошњачке странке поручио је да дијаспора једина гласно говори о злочинима над Бошњацима и Албанцима.

Удружење потомака раније је од црногорског председника Филипа Вујановића, бившег премијера Игора Лукшића и председника Скупштине Ранка Кривокапића, тражило усвајање резолуције којом ће бити признати злочини почињени током Првог балканског рата, али и мењање заставе идентичне оној под којом је војска државе Црне Горе тада ратовала.

Подсећајући да су тражили изградњу меморијалног центра у Плаву, из удружења су црногорске званичнике оптужили да игноришу захтеве дијаспоре.

– Плав и Гусиње имају специфичну историју на Балканском полуострву. Они су 1878. Берлинским уговором припали Црној Гори, што нису прихватили и супротставили су се да уђу у њен састав – казао је недавно реис Фејзић, заборављајући да каже да су та места Санстефанским миром добила неку врсту аутономије, која није дуго потрајала.

Он је напоменуо да је после одласка Османлија са ових простора и уласка црногорске војске у Плав и Гусиње све муслиманско становништво покрштено.

– Они који су одбили покрштавање били су стрељани у марту 1913. Страдали су само из разлога што нису хтели да промене веру. Сећањем на жртве балканских ратова Бошњаци не желе да изазивају тензије у Црној Гори, али се овде ради о чињеницама, стварним догађајима из прошлости. То Бошњаци желе да обележе како би било поука и како се никад више не би десило – рекао је реис.

ФЕЈЗИЋ је нагласио да у последње време муслимани живе у другачијој Црној Гори и да сви знају да Црна Гора не би била независна да није било муслимана и њиховог доприноса. – Мислим да је ово добра прилика да и државници дођу и да се извине због тога што је почињено у прошлости у име Црне Горе – казао је Фејзић. Реакција из државних органа није било, а биће занимљиво видети хоће ли се у Плаву појавити неко од црногорских званичника.

(Вечерње новости)

Сајт МонтеИслам, први исламски портал у Црној Гори: http://www.monteislam.com/novosti/naucno-utvrditi-istinu-o-stradanjima-naroda-plavsko-gusinjskog-kraja