Руси могу да пробију НАТО штит

    0
    298

    Русија је лансирала нови модел интерконтиненталне ракете која може да се пробије кроз антиракетне системе НАТО-а и успешно погоди циљ, саопштило је руско министарство одбране. Ради се о усавршеној верзији ракете Јарс РС-24 која се већ налази у  наоружању руских ракетних снага, носи четири нуклеарне бојеве главе и до свог циља стиже за мање од сат времена лета.

    „Тестирани пројектил доспео је у циљану зону на полигону Кура на Камчатки, полуострву на руском Далеком истоку“, саопштио је представник за штампу руског министарства одбране Вадим Ковал, а преноси агенција Интерфакс. Он је додао да је „циљ лансирања постигнут“ и прецизирао да је лансирање обављено са мобилног полигона на космодрому Плесетск на северу Русије.

    Неименовани војни извор рекао је Интерфаксу да је то био други тест те ракете, као и да је први, 27. септембра 2011, био неуспешан.

    Тада је објављено да је неуспешно лансирана нови модел ракете Јарс РС-24, која се већ налази у наоружању Стратешких ракетних снага руске војске.

    Ракета може да носи 4 нуклеарне бојеве главе јачине од по 500.000 тона експлозива и лети брзином од 13.000 километара на сат. Лансира се из подземног силоса или са специјалног возила транспортера.

    Дан након првог лансирања, војни извори казали су да је тестирање нове руске стратешке ракете земља-земља Јарс РС-24, усавршене верзије интерконтиненталне ракете „топол-М“, чији домет је више од 10.000 километара, завршено неуспехом, пошто је ракета пала недуго по лансирању.

    Више извора рекло је Интерфаксу да је тестирана ракета направљена како би могла да избегне антиракетни штит који НАТО планира да постави у Европи и чија је прва фаза проглашена оперативном у недељу на самиту НАТО у Чикагу.

    „То је једна од војно-техничких мера руских власти, као одговор на размештање глобалног система антиракетне одбране Американаца“, рекао је руски генерал Виктор Есин, бивши командант сектора за стратешке ракете.

    „Ракета користи нови тип горива који јој омогућава да смањи време потребно за рад мотора у активној фази пута“, објаснио је неименовани војни извор. Резултат тога, како је додао, је да ће капацитет такве ракете да елиминише систем антиракетне одбране бити већи.

    Русија одавно критикује пројекат размештања антиракетног штита НАТО-а у источној Европи, који Запад представља као одговор на претњу земаља какав је Иран. Започет 2010, тај пројекат постао је један од главних извора неслагања између НАТО-а и Русије, која га сматра претњом по сопствену безбедност.