Прес Онлине: Иван Ивановић вс. Миљенко Дерета

0
369

Српски медиј Прес Онлине је објавио текст у оквиру рубрике „1 на 1, 5 од 5“, где је на пет питања, поред Миљенка Дерете из ЛДП-а, одговорио и председник СНП НАШИ, Иван Ивановић.

1. Како коментаришете све већу популарност десничарских организација у Србији?

Иван Ивановић: На  несрећу грађана Србије, све прогнозе које смо протеклих година давали о штетности политике коју води већина парламентарних странака, а која се најбоље описује кроз слоган „Европа нема алтернативу“, довела је до економског слома, стотине хиљада грађана су без посла  и поново смо суочени са борбом за очување државотворности и суверенитета Србије. Ми, не само што смо на то указивали годинама, већ смо давали и конкретне алтернативе попут сарадње са Руском Федерацијом и учлањене Србије у Евроазијску унију уместо у ЕУ, позивали смо на хапшење тајкуна и национализацију страних фирми и банака, престанак сарадње са Хашким трибуналом и то је главни разлог засто наш грађани сада подржавају, јер нас препознају као аутентични политички покрет  који је спреман да увек говори истину, без обзира да ли то изазива симпатију или не. Како време пролази, наше идеје се показују као јасна политичка алтернатива постојећем систему који нас је довео у стање у којем се сада налазимо.

Миљенко Дерета: Мислим да је популарност опасно погрешна реч. Реч је о присутности у јавности. Десничарске организације су све присутније у јавности јер су све активније, а не постоји адекватан, законски одговор институција државе. Њихов говор мржње, њихове претње насиљем, спискови за одстрел појединаца и организација се не кажњавају. Понављају се судски процеси на којима су њихови чланови осуђени за кривична дела, казне им се смањују, а законом о амнестији припремљено је њихово потпуно ослобађање. Десни агресивни, националистички програм близак је многима који овог тренутка врше или утичу на вршење власти у Србији.
Истовремено постоји не-критички, а то значи неспорно подржавајући однос медија према њиховим активностима. Простор који им се ставља на располагање без икаквих сувислих коментара ствара у јавности утисак да је то легитимна, прихватљива политика.

2. Захтев СНП „Наши“ за гашење антисрпских медија – има ли основе за тако нешто?

Иван Ивановић: СНП „Наши“ започео је кампању за гашење медија и невладиних организација који су финансирани од стране западних агентура. Кроз истраживање које смо спровели и податке које смо добили од пријатеља покрета, сазнали смо да су махом све НВО и медији које смо ставили на нашу листу финансирани од фондације НЕД, која функционише као организација за спровођење специјалних операција ЦАИ и финансира се у склопу буџета за УСАИД, који се одобрава од стране Стејт департмента. У наредних неколико дана објавићемо и званична документа организације НЕД у којима су јавно објавили колике су износе дали појединим медијима у Србији, што це бити јасан и конкретан доказ да се ради о медијима и НВО које су врсиле противуставно деловање. Тразићемо да се по узору на САД и Руску Федерацију усвоји закон о „страним агентима“, како би све организације које се баве политиком у Србији, а финасирају се из иностранства буду ознацене ознаком „страни агент“.

Миљенко Дерета: Ваше питање на известан начин потврђује моју тезу о легитимитету који добијају кроз медије. Ви њихов захтев о гашењу медија који не деле њихове ставове без икакве заграде називате антисрпским. Могли сте речи „које они називају“ или „такозваних“ антисрпских, али нисте то учинили. Наравно да у Уставу, законима и демократији не постоји основ за ограничавање слободе мисли и говора и њихов захтев има за циљ застрашивање и ућуткивање сваког другачијег критичког мишљења према политици која се у Србији тренутно води. Можда ће објављивање мојих одговора за њих бити „основ“ за захтев за гашење вашег портала.

3. Допис у коме се прети смрћу судијама Уставног суда због забране „Образа“ – ко га је послао и са којом сврхом?

Иван Ивановић: Фамозно писмо Уставном суду је у најмању руку неозбиљно и неписмено. То је  јефтин покусај да се нанесе штета патриотским организацијама кроз некаве наводне претње судијама Уставног суда. Убеђен сан да је то само наставак кампање разних интересних групација финасираних од стране западних амбасада, које покушавају да на све начине спрече јачање патриотских покрета.

Миљенко Дерета: Утврђивање починиоца овог кривичног дела јесте посао институција, али се бојим да ће то и овог пута изостати. Сврха је очигледна – притисак на све институције како би се утицало на њихове одлуке о односу државе према десничарским екстремистима. То је истовремено и ширење страха и осећања несигурности у општој јавности. Методологију деловања оваквих политичких покрета Европа и свет упознали су почетком прошлог века. Са трагичним последицама.

4. Да ли је повећана активност десничарских организација повезана са дешавањима на Косову?

Иван Ивановић: СНП „Наши“ већ годинама раде несмањеним интензитетом и укључени смо у више нивоа, од локалне политике, где имамо своје одборнике у скупштинама,  па до државног нивоа. Што се тиче Косова и Метохије,  наше активности везане за КиМ увек су заузимале битан део рада покрета. Тренутна дешавања око најављеног  постављања границе са Косовом и Метохијом свакако представљају један вид ванредног стања, и наше активности биће у складу са договором који смо постигли са осталим патриотским организацијама. Већ за 10. децембар заказали смо велики протестни марш „Никад граница – Косово је Србија“, како би јасно изнели став већине грађана Србије поводом покушаја наметања неуставне границе.

Миљенко Дерета: Ултрадесница је свуда нетолерантна према различитости и псеудо патриотска кроз очување чистоће нације. О којим дешавањима на Косову говорите? Дешавања су у Београду и Бриселу. На северу Косова политичке и финансијске интересне групе покушавају да одрже статус кво из кога лично профитирају пре свега на рачун Срба из енклава. Мислим да ове групе стварају тензије на Косову да би својим политичким покровитељима у Београду ојачали позиције.

5. Зашто се ултрадесничарство увек помиње у негативној конотацији?

Иван Ивановић: СНП „Наши“ нису ултрадесничари, ми смо родољуби који воле своју државу, свој народ, своје породице, и та љубав је водиља за наш политички активизам. Представљање родољубивих покрета у негативној конотацији и стварање лажне слике о нама као некаквим насилницима је управо и био задатак медија за које смо тражили забрану, и то је барем нама сасвим разумљиво. Западним агентурама које финансирају те медије ми смо увек трн у оку зато сто су наши ставови и дела  у жестоком сукобу са њиховим намерама. Током свих ових година, они нису жалили времена и новца да покушају да спрече наш раст и умање нашу политичку моћ, али како време пролази показује се да им то није успело.

Миљенко Дерета: Правићу се да нисам шокиран вашим питањем. Негативна конотација ултрадесничара је идентична перцепсији ултралевичарства. Сваки екстремни политички став у својој основи је недемократски између осталог јер промовише, спроводи и оправдава насиље као начин наметања својих идеја. Молим вас да ми понудите као пример један ултрадесничарски став, једну њихову акцију која би оправдала позитивну конотацију њихових програма.

Оригинални извор: http://www.pressonline.rs/info/politika/254721/nacionalisti—rodoljubi-ili-siledzije.html