Лукашенко: Привредни раст Белорусије најбоље говори о евроазијским интеграцијама

0
240

aleksandarlukasenko-belorusija-evroazijskisavezДугогодишњи белоруски лидер Александар Лукашенко, којег медији на западу називају ‘последњим европским диктатором’ само зато јер се одбија слепо покоравати вољи Брисела и Вашингтона и који је рекао не приватизацији и продаји државних компанија странцима, за популарни руски ТВ канал на енглеском језику, Рашиа Тудеј (Russia Today), дао је опширан интервју у којем говори о геополитици и политичким хоризонтима Белорусије, о евроазијским интеграцијама, као и о односу са ЕУ и ономе што Белорусију чини успешном и стабилном земљом у односу на чланице ЕУ.

На питање о стварању Евроазијског Савеза и његовом виђењу тог политичког процеса, Лукашенко је указао да привредни позитивни резултати и скок животног стандарда Белорусије кроз споразуме са Русијом најбоље говоре о евроазијским интеграцијама.

РТ: Слажете ли се с аналитичарима који тврде како је то покушај обнове некакве мини-верзије Совјетског Савеза?

АЛ: Неки то пореде са мини-Совјетским Савезом, а други с Европском Унијом. Нека говори ко шта хоће, наш је посао да гледамо у будућност. Показатељ нашег успеха је трговинска размјена у протекле две године.

Трговинска размена између Белорусије и Русије је достигла 45 милијарди долара, што је за 16% више од онога којега смо имали пре потписаних споразума. 16% је огроман раст у само двије године. Морам напоменути како увоз и извоз расту у истом омјеру, те како размена не зависи о руским енергентима. Дакле, наш заједнички рад на интеграцији је за последицу имао привредни раст иу Белорусији иу Русији. Казахстан је такође имао велике користи од интеграције. Прошле године је у оквиру Заједнице Независних Држава остварио раст трговинске размене од 38%.

Наше одлуке су омогућиле привредама Евроазијске заједнице да се лакше носе са последицама глобалне финансијске кризе. Можете то упоређивати са Совјетским Савезом, Европском Унијом, или неком другом заједницом, али у целом свету се догађају сличне ствари. Узмите нпр АПЕЦ, или Мерцосур у Латинској Америци.

Управо сам се вратио из Венецуеле и тврдим како су те организације једини начин да се опстане у конкурентском окружењу. Зашто не бисмо користили позитивна искуства Совјетског Савеза како би унапредили наш однос?

Комплетан интервју можете прочитати на Србин.Инфо

Извор: Србин.ИНФО / СНП НАШИ