Курир: Путин жели војни савез са Србијом

0
327

Председник Русије Владимир Путин, који ће по свој прилици доћи у посету Србији 11. децембра, кад почне изградња гасовода Јужни ток, понудиће председнику Томиславу Николићу стварање привредног амбијента у којем ће Србија стратешки бити окренута Русији, сазнаје Курир.

Поред јачања економских веза, Путин ће током разговора тражити и окретање Србије ка ЦСТО – руском војном савезу.

Јужни ток у бројкама
411 километара руског гасовода пролазиће кроз Србију
36-41 милијарде кубних метара годишње је капацитет гасовода
1,9 милијарди евра коштаће изградња дела који пролази кроз Србију
1,5 милијарди евра директних инвестиција могла би да привуче изградња те деонице
4 милијарде евра прихода од транспорта гаса може да заради Србија за 25 година

– Због изградње гасовода Јужни ток Путин очекује да се Србија стратешки окрене Русији и управо то ће саопштити Николићу током њиховог састанка у децембру. Међутим, тема разговора неће бити само јачање економских веза, већ и могућност уласка Србије у руски војни савез. Природно је да Русија жели и војно да обезбеди простор којим пролази Јужни ток и да ту неће желети да види војнике НАТО – каже наш саговорник.

Аналитичар Дејан Вук Станковић тврди да ће Путинова посета бити базирана на јачању економске сарадње и већем учешћу руских фирми на нашем тржишту.
– Постоји могућност да се разговара и о стратешком окретању Србије ка Русији. Верујем да ће бити речи и о већем учешћу руских фирми на нашем тржишту – каже Станковић.

На питање да ли нам самим тим не гине и учешће у руком војном савезу, он каже:
– Чак и ако буде разговора о томе, то неће бити објављено на сва звона.

Зоран Стоиљковић, професор на ФПН, каже да од овог сусрета можемо очекивати подршку која ће ојачати и стратешки и економски потенцијал.

– Руси желе да имају свој стратешки утицај у овом региону, да руски капитал буде присутан. Кад је реч о приступању руском војном савезу, Србија у сарадњи са НАТО свакако неће ићи даље од програма Партнерство за мир – каже он.

Према речима економисте Зорана Попова, како Србија неће ући у ЕУ до 2020. године, паметно је да се окренемо Русији и с њима изградимо економско партнерство.
– Русе могу да интересују улагања у гас и нафту, лаку индустрију – наводи Попов.

Председник ПКС Милош Бугарин каже да ће почетак изградње магистралног гасовода Јужни ток кроз Србију донети нашој земљи енергетску стабилност, да ће упослити домаћу грађевинску оперативу и индустрију грађевинског материјала.

(Курир)