Из руских медија: Неуспех шиптарских избора и Београд игра двоструку игру!

0
225

kimizboriОкупиране територије – План за Косово, који је закључен у априлу 2013 године између Београда и Приштине уз посредовање ЕУ, у оквиру Споразума o нормализацији односа Београда и Приштине, који је такође предложио одржавање општинских избора у српским енклавама на северу Косова, које су се до тада налазиле под контролом Србије.

У Бриселу je 22. маја 2013 године, потписан и додатни споразум, који је заправо ликвидацијa српске управе српским Косовско-метохијским енклавама и њиховa постепена интеграција у приштински систем. Он садржи пасус о конкретном датуму престанка контроле српских општинских институција од стране Београда. Према овом споразуму је формиран привремени управни орган у српским енклавама на Косову од представника четири локалних српских општина. Његовa су овлашћења требала важити до формирања Удружења српских општина након локалних избора, који су заказани да се одржe под ауторитетом и надзором ОЕБС-а.

Прошле недеље, 3. новембра, 2013 године у српским општинама које до сада нису признавале приштинску власт, одржани су ови заказани избори. Општи закључак политичких посматрача о њиховим резултатима – потпуни промашај! Одзив бирача у српским енклавама на северу Косова биo је 15 %. Уз то, у самом централном и кључном региону – Косовској Митровици излазност је била једва 7,09 %.

Ближим увидом у ове бројке, било је још жалосније, јер су то били углавном Албанци који живе овде. Поменута разлика 15 % и 7 % , је очигледнa због чињенице да je једно бирачко место у српској Митровици демолирано од стране непознатих маскираних људи. Након инцидента, ОЕБС, плашећи се за сигурност својих запослених, повлачи их са неколико бирачких места, а затим је потпуно обустављено гласање у Митровици.

Избори у српским енклавама су посебно осмишљени специјалним системом општинских избора на Косову. Просечни oдзив бирача на косовским изборима од 3. новембра је такође невелика стопа – 45,72 %. Међутим, он је указао на чињеницу да су општински избори на Косову одржани. Дана 1. децембра, 2013 године, на Косову се планира други круг локалних избора који могуће да у српским енклавама уопште и не буду одржани. Косовска Изборна комисија нашла се у тешком положају у вези дела уништених гласачких листића током напада на бирачко местo у Косовској Митровици.

Тако да се не искључује могућност да у граду буде организовано поновно гласање. Само што ова опција носи ризик да Срби поново бојкотују и ове изборе и то у још упечатљивој форми. Уз то су посматрачи закључили, да је ситуација у српским енклавама и даље споља мирна.

Дакле, упркос свим позивима из Београда, српско становништво енклавa је игнорисало предлог избора против њихове воље. Српске енклаве на Косову сада имају легитиманe општинске власти. Српско становништво северно-косовских енклава је показало своје јединство у односу на бриселски споразум. Онo се не слаже са његовим обећањем, да ће им Приштина пружити одређени аутономни статус, што се тиче општинске полиције и образовних установа.

Неуспех општинских избора у српским енклавама на Косову је срамота и за Београд. Јер је он намеравао да „нормализује“ односе са Косовом без његовог дипломатског признања, као и своје стварне позиције на Косову. Бонус у овоj циничноj игри је требало да буде датум одређивања бриселских преговора са Србијом да се прикључи Европској Унији.

Пре гласања, руководство Србије, Косова и ЕУ је позвало народ Косова да дођу на изборе и да изразе своје мишљење путем мирних избора. Посредник у разговорима Београда и Приштине, високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон је предстојеће изборе назвала „кључним моментом у будућности Косова“!

У петак, 1. новембрa 2013 године, председник Србије Томислав Николић, премијер Ивица Дачић и министар одбране Александар Вучић су позвали косовске Србе да гласају и да не чине „историјску грешку“. Патријарх СПЦ Иринеј, такође је позвао Србе на Косову да изађу на изборе, а Живица Туцић је у изјави Танјугу рекао, да патријарх није први из Цркве који је позвао Србе да изађу на изборе, већ да су то пре њега учинили епископ Теодосије и игуман манастира Високи Дечани Сава Јањић.

Изјаве из Београда су стизале у време када је тактика бојкотовања предстојећих избора у енклавама била већ утврђена. Овy су чињеницу приметили неки посматрачи који су посумњали да српске власти играју двоструку игру. Што се Бриселa тиче и наставка косовског „мирног решавања проблема“, он нема другог избора, него да се претвара да на Косову иде „демократски процес“, што су показали и одржани општински избори.

Извор: Васељенска ТВ